´╗┐

Deniz Biyolojisi ve Bal─▒k├ž─▒l─▒k

 

Deniz Biyolojisi ve Bal─▒kç─▒l─▒k bölümü, genel olarak fitoplankton, zooplankton, bentik ve bal─▒kç─▒l─▒k gibi deniz biyolojisi ve bal─▒kç─▒l─▒k konular─▒n─▒ içerir. Bu genel konular─▒n yan─▒s─▒ra, bal─▒kç─▒l─▒k ve fitoplankton akusti─či, bal─▒k popülasyon dinamikleri, istilac─▒ türler, bal─▒ks─▒z alanlar ve fitoplankton pigmentleri gibi konularda da çal─▒┼čmalar sürmektedir. 
Deniz Biyolojisi ve Bal─▒kç─▒l─▒k program─▒na kat─▒lmak için, adaylar─▒n genel botanik ve/veya zooloji (biyoloji), bal─▒kç─▒l─▒k, do─ča bilimleri, çevre mühendisli─či, ziraat mühendisli─či (örne─čin: zoo-teknik) ve di─čer ilgili programlardan lisans veya yüksek lisans mezunu olmalar─▒ gerekmektedir.

Yüksek lisans program─▒ ortalama 2 y─▒l, doktora program─▒ ortalama 4 y─▒l sürmektedir. Bütün ö─črenciler, enstitünün ara┼čt─▒rma gemileriyle (R/V Bilim, R/V Lamas, R/V Erdemli) Türkiye denizlerinde k─▒sa ve uzun deniz ara┼čt─▒rma seferlerine kat─▒lmak durumundad─▒r (maksimum 15-20 gün).

─░lgili konularda ara┼čt─▒rma yap─▒labilmesi için bölüm taraf─▒ndan gerekli teknik yap─▒ya sahip laboratuvar sa─članmaktad─▒r.